Cover for the IDRS 2001 Program Book

30th Annual conference
West Virginia University
Morgantown, West Virginia

August 7-11, 2001

© International Double Reed Society: Boulder, Colorado, USA -- 2001
IDRS WWW program edited by Terry B. Ewell

Acrobat Reader: Required to open Conference files (PDF format)


TABLE OF CONTENTS

  1. Preface
    1. Acknowledgements/Sponsors 
    2. IDRS Officers
    3. Welcome
  2. Tuesday
    1. Aiolos Collective
    2. Winston Collier (bsn.)
    3. Ann Marie Bingham (E.H.); David Herbert (o. d'more)
    4. Susan Nigro (cbsn.)
    5. Keith Sweger (bsn.)
    6. Plymouth Trio
    7. Fine Arts Double Reed Cinema Quartet
    8. Ray Still (master class)
    9. Michele Bettez (bsn.)
    10. Washington Barella (ob.)
    11. William Winstead (bsn.)
    12. Quartetto Gelato
  3. Wednesday
    1. Chrisopher Weait, Barrick Stees, Tina Carpenter (panel discusssion)
    2. Holly White (lecture)
    3. Alvaro G. Diaz Rodriguez (ob.)
    4. Harold Emert (ob.)
    5. Linda Harwell (master class)
    6. Alejandra Garcia-Trabucco (lecture)
    7. Arthur Grossman (heckelphone)
    8. Wendy Cooper (bsn.)
    9. Laureate Wind Quintet
    10. William Davis (bsn.)
    11. James R. McKay (bsn.)
    12. Nancy Ambrose King (ob.), Richard Beene (bsn.)
    13. Charles Pillow Group
    14. Arthur Weisberg (lecture)
    15. H. Gene Griswold (bsn.), Eddie Sanders (bsn.), Christopher Schaub (bsn.)
    16. Gianfranco Bortolato (ob.)
    17. John Corina (ob.)
    18. Martin Schuring (master class)
    19. Mary Ashley Barret (ob.), Lori Tiberio (bsn.)
    20. Steve Vachi (bsn.)
    21. Humbert Lucarelli (ob.)
    22. Masahito Tanaka (bsn.)
  4. Thursday
    1. Robin Driscol (master class)
    2. Harold Kohn (bsn. and various), Trueman Allison (bsn. and various)
    3. John Miller (master class)
    4. Laurendale Duo
    5. Arlen Fast (lecture), Chip Owen (lecture)
    6. Cynthia Koledo DeAlmedia (master class)
    7. Martin Schuring (E. H.)
    8. Brenda Schuman-Post (ob.), Christopher Weait (bsn.)
    9. Tina Brazelton James (ob.), Tim Wells (bsn.)
    10. Christian Eberle (bsn.)
    11. S. Blake Duncan (E. H.)
    12. David Schreiner (bsn.), Johathan Friedman (bsn.)
    13. Cardinal Trio
    14. Stephen Caplan (ob.)
    15. Daryl Durran (lecture)
    16. James Rodgers (bsn.)
    17. Zurich Oboe Quartet
    18. Michael Rabinowitz (jazz bsn.)
  5. Friday
    1. Sandro Caldini (E.H.), Fabio Paolo Rizzi (ob.)
    2. Fernand Gillet/Hugo Fox Performance Competition (ob.)
    3. William J. Dawson (lecture)
    4. Frank Wangler (bsn.), Kim Wangler (bsn.)
    5. Jacqueline Leclair (ob.)
    6. John Hunt (master class)
    7. Albie Micklich (lecture)
    8. Leonardo Fuks (lecture)
    9. Mario Kuszyk (ob.), Judith Farmer (bsn.)
    10. Japan Bassoon Society
    11. Andrea Gullickson (ob.)
    12. John Miller (bsn.)
    13. Richard Meek (lecture)
    14. Monica Fucci (cbsn.)
    15. Freedonia Woodwind Quintet
    16. Northern Hills Bassoon Ensemble
    17. Peter Simpson (bsn.), Matthew Schuler (bsn.)
    18. Edwin Lacy (bsn.)
    19. Leonard Sharrow (master class)
    20. Linda Strommen (ob.)
    21. Donna Conaty (E. H.)
    22. Alice Wong (lecture)
    23. Gordon Hunt (ob.), James Rodgers (bsn.), Dwight Manning (ob.), Mark Ostoich (ob.), Marin Schuring (E. H.), Ada Saunders (ob.), Valentino Zucchiatti (bsn.); with the U. S. Army Orchestra
  6. Saturday
    1. Terry B. Ewell (lecture), Larry Gardner (lecture)
    2. Dale Clark (lecture)
    3. Daniel Stolper (master class)
    4. Renee Anthony Dee (bsn. and cbsn), Connie Edwards (bsn.), Georgia Peeples (bsn.), Robert Frankenberry (bsn.)
    5. James Rodgers (master class)
    6. James Prodan, Stephen Caplan, Alexandra Pohran (panel discussion)
    7. Carrie Vecchione (E. H.)
    8. Nicholas Daniel (ob.)
    9. Bruce Gbur (cbsn.), Jeffrey Womack (bsn.)
    10. Douglas Spaniol (bsn.)
    11. Mark Weiger (ob.)
    12. Coast Guard Double Reed Ensemble
    13. Andrea Merenzon (bsn.), U. S. Army Band Bassoon Quartet, Cynthia Koledo DeAlmeida (ob.), Stephane Levesque (bsn.), Musick for the Royal Fireworks; with the U. S. Army Orchestra
  7. Biographies A-Co
  8. Biographies Co-F
  9. Biographies F-Me
  10. Biographies Me-Sch
  11. Biographies Sch-Wa
  12. Biographies We-Z
  13. Exhibitors
  14. Addendum: Nordling biography; van der Geest collection