|       

Leadership and Staff

Elected Officers

Sarah Roper

President

Read Bio

Eric Stomberg

Immediate Past President

Read Bio

Benjamin Coelho

Vice President

Read Bio

Jeanine Krause

Secretary

Read Bio

Esther Williams

Treasurer

Read Bio

Yiu Song Lam

At large – Orchestra/Chamber (oboe)

Read Bio

Monica Ellis

At large – Orchestra/Chamber (bassoon)

Read Bio

Ravi Shankar Viana Domingues

At large – Associate Organizations

Read Bio

Cynthia Hanson

At large – Business

Read Bio

Michael DiPietro

At large – Avocational

Read Bio

IDRS Staff

Cayla Bellamy

Communications Coordinator

Read Bio

Geoffrey Burgess

Oboe Editor

Read Bio

Amy Christensen

Membership Coordinator

Read Bio

Ryan Romine

Bassoon Editor

Read Bio

Frank Swann

Administrative Director; Exhibits Coordinator

Read Bio

Ed Craig

Graphic Design, The Double Reed

Read Bio

Volunteers

Joshua Gray

Theses and Dissertations Coordinator

Read Bio

Ryan Reynolds

Bassoon Recording Review, The Double Reed

Read Bio

Jessica Warren

News of Interest Coordinator

Read Bio

Jacqueline Wilson

Grants Coordinator

Read Bio

Meghan Woodard

Oboe Recording Review, The Double Reed

Read Bio

2022-2023 Competition Committee

Ben Coelho

Competition Coordinator

Albie Micklich

2022 Gillet-Fox Competition for Bassoon, Chair

Celeste Johnson

2022 Norma Hooks Young Artist Competition for Oboe, Chair

Andreas Oeste

2023 Gillet-Fox Competition for Oboe, Chair

Jennifer Auerbach

2023 Norma Hooks Young Artist Competition for Bassoon, Chair

Monica Ellis

At large – Orchestra/Chamber (bassoon)

Yiu Song Lam

At large – Orchestra/Chamber (oboe)

2022 Competition Advisory Committees

Albie Micklich

Gillet-Fox Competition for Bassoon, Chair

Read Bio

Rie Koyama

Gillet-Fox Competition for Bassoon, Member

Billy Short

Gillet-Fox Competition for Bassoon, Member

Celeste Johnson

 Norma Hooks Young Artist Competition for Oboe, Chair

Read Bio

Yiu Song Lam

Norma Hooks Young Artist Competition for Oboe, Member

Lora Schaefer

Norma Hooks Young Artist Competition for Oboe, Member

2023 Competition Advisory Committees

Jennifer Auerbach

Norma Hooks Young Artist International Competition – Bassoon Chairperson

Read Bio

Catalina Guevara Klein

Norma Hooks Young Artist International Competition – Bassoon Advisory Committee

Read Bio

Yoon Joo Hwang

Norma Hooks Young Artist International Competition – Bassoon Advisory Committee

Read Bio

Andreas Oeste

Gillet-Fox International Competition – Oboe Chairperson

Read Bio

Galit Kaunitz

Gillet-Fox International Competition – Oboe Advisory Committee

Read Bio

Seung-Eun Lee

Gillet-Fox International Competition – Oboe Advisory Committee

Read Bio

Honorary Membership Committee

Ben Coelho

Chair, ex officio

Read Bio

Celia Craig

Read Bio

Ravi Shankar Domingues

Read Bio

Maya Stone

Read Bio

Conference Artistic Committee

Eric Stomberg

Chair, ex officio

Read Bio

Euridice Alvarez

Read Bio

Peter Cooper

Read Bio

Monica Ellis

Read Bio

Yoshi Ishikawa

Read Bio

Jeanine Krause

Read Bio

Romeu Rabelo

Read Bio

Commissioning Committee

Ryan Reynolds

Chair

Read Bio

Hassan Anderson

Read Bio

Lorelei Dowling

Read Bio

Nicolasa Kuster

Read Bio

Sarah Roper

ex officio

Read Bio

Esther Williams

Read Bio

Yiu Song Lam

Read Bio

Diversity, Equity, and Inclusion Committee Committee

Midori Samson

Co-Chair

Read Bio

Esther Williams

Co-Chair

Read Bio

Alex Davis

Read Bio

Ben Coelho

Read Bio

Jeanine Krause

Read Bio

Sarah Roper

ex officio

Read Bio

John Steinmetz

Read Bio

Jacqueline Wilson

Read Bio